Ja jūs neatradāt atbildi uz savu jautājumu, noklikšķiniet šeit, lai pajautātu ekspertam.
Kādēļ izvēlēties gaisa siltumsūkni?
Gaiss-gaiss siltumsūkņi ir vienlīdz labi piemēroti gan kā atsevišķs apsildes risinājums, gan kā papildinājums esošajai apkurei jaunās un vecās ēkās. Gaisa sūkņa lietderības koeficients ir atkarīgs no āra gaisa temperatūras, salīdzinājumā ar parasto elektrībā balstīto apkuri, gaiss-gaiss siltumsūkņu elektrības patēriņš ir līdz pat 78% mazāks. Gaisa siltumsūkņu cenas ir atkarīgas no siltumsūkņa jaudas.
Gaisa siltumsūkņi ir daudzfunkcionāli, palīdzot vasarā uzturēt jūsu mājokli vēsu un ziemā nodrošināt vienmērīgu siltumu. Gaisa siltumsūkņa lietderības koeficients ir atkarīgs no āra temperatūras un izvēlētās iekārtas piemērotības apsildes vajadzībām. Gaisa siltumsūkņus var veiksmīgi izmantot arī kā atsevišķu apkures risinājumu, bet visefektīvāk ir izmantot gaisa apkuri esošā apkures risinājuma atbalstam.
Gaiss-gaiss siltumsūkņu uzstādīšana ir vienkārša: tie ir piemēroti gan jaunām, gan vecām mājām, gan lielāku ēku, gan mazu dzīvokļu apkurei. Gaisa siltumsūkņu cenas ir saistītas ar katra konkrēta gaiss-gaiss siltumsūkņa jaudu: jo zemāka ir ēkas siltumnoturība, jo lielākas ir prasības pēc gaisa siltumsūkņa tehniskās jaudas.
Kurām vietām ir piemērots gaiss-gaiss siltumsūknis?
Gaiss-gaiss tipa siltumsūkņi ir piemērots apkures un/vai atvēsināšanas risinājums, ja ēkā nav ūdens apkures sistēmas. Gaiss-gaiss siltumsūkni var izvēlēties papildu apkurei, ar noteikumu, ka pamata apkure ir, piemēram, elektriska, krāsns vai kāds cits apkures veids. Gaiss-gaiss siltumsūknis nav piemērots pamata apkurei, jo siltums var neizplatīties visās telpās vienmērīgi. Tā kā tehnoloģisku īpatnību dēļ iekārtas apkures jauda samazinās vienlaikus ar āra temperatūras samazināšanos, tad, atkarībā no izvēlētā modeļa, gaisa siltumsūkņa apkures jauda nav pietiekama lielākiem aukstuma grādiem. Jauda atšķiras dažādiem ražotājiem un modeļiem. Gaiss-gaiss siltumsūknis vislabāk ir piemērots atvērta plānojuma ēkām.
Kā strādā gaiss-gaiss siltumsūknis?
Gaisa siltumsūknis izmanto apkārtējā āra gaisā vai ventilācijas gaisā esošo zemas temperatūras siltumenerģiju un ar kompresora palīdzību paaugstina, retinot šo temperatūru līdz apkurei nepieciešamajam līmenim
Augstākā temperatūrā gāze tiek novadīta siltumsūkņa iekšpusē, kur gāze kondensējas ar ventilatora palīdzību.
Kondensējoties gāzei, izdalās siltums, savukārt šķidrais aukstumaģents tiek novirzīts atpakaļ iztvaicētājā, pēc tam spiediens ātri samazinās. Tā rezultātā aukstumaģenta temperatūra būtiski samazinās zem āra gaisa temperatūras.
Siltais gaiss ar ventilatora palīdzību tiek novirzīts dzīvojamajā istabā.
Cikls sākas no jauna.
Sk. arī Wikipedia rakstu
Vai ar manu gaiss-gaiss siltumsūkni var atdzesēt gaisu?
Jā. Gandrīz ar visiem siltumsūkņiem gaisu var arī atdzesēt.
Vai gaiss-gaiss siltumsūknis strādā arī mīnus grādos?
Jā. Visi mūsu siltumsūkņi strādā Latvijas ziemas salā, kā arī daudzi modeļi piedāvā pastāvīgu apkures jaudu temperatūrā no -15 °C līdz -35 °C.
Ja temperatūra nokrīt zem -25 °C, mēs tomēr iesakām sekot, lai gaisa siltumsūkņi ilgi nestrādātu pārāk lielā jaudā. Tajā pašā laikā dažu jauno modeļu darba režīms nodrošina efektīvu apkuri zemās temperatūrās līdz -35 °C.
Vai gaiss-gaiss siltumsūknis ir ekonomiski laba izvēle?
Tas ir atkarīgs no tā, cik liela mājas daļa būtu jāapkurina ar gaiss-gaiss siltumsūkni. Mūsu vislabākie siltumsūkņi jūsu apkures izdevumus samazinās līdz pat 78 %.
Gaiss-gaiss siltumsūknis ir papildu apkures avots un efektīvs, apkurinot līdz 120 m2.
Kas ietilpst standarta uzstādīšanā?
Apskatiet mūsu lapas par gaiss-gaiss siltumsūkņa uzstādīšanu.
Vai gaiss-gaiss siltumsūkņi rada daudz trokšņa?
Pateicoties modernajiem, uzlabotajiem kompresoriem, mūsdienu siltumsūkņos nav vibrācijas. Tas palīdz uzturēt zemu trokšņa līmeni. Iekšējā bloka trokšņa līmenis parasti ir 17 dB(A) un ārējā bloka – 45-48 dB(A).
Ko dara invertors?
Ar gaisa siltumsūkņa invertora tehnoloģiju panāk, ka sūkņa kompresors pastāvīgi pielāgo savu ātrumu aktuālajām apkures vajadzībām. Tas nozīmē, ka netiek patērēts vairāk enerģijas kā nepieciešams un tiek nodrošināta vienmērīgāka temperatūra.
Vai iekštelpu gaiss, izmantojot gaiss-gaiss siltumsūkni, kļūst labāks?
Jā. Pateicoties uzlabotajai filtra sistēmai, tiek uztverti gan putekļi, gan vairāki alergēni, vīrusi un baktērijas. Personām ar alerģijām ir mazāk problēmu, ja ir uzstādīts gaiss-gaiss siltumsūknis, jo gaiss kļūst tīrāks.
Kur būtu jānovieto siltumsūkņa daļas?
Iekšējais bloks ir jānovieto augstu uz sienas, vismaz 3 cm attālumā no griestiem un ar atrašanās vietu apkurināmās telpas vidū. Būtu vēlams, lai telpa būtu liela un gaisa kustība netraucēta.
Ārējo bloku nedrīkst novietot tuvāk kā 40 cm virs zemes virsmas. Tas palīdz novērst iespējamu sasalšanu, kas ziemā rodas, izdaloties kondensātam. Tāpat nedrīkst būt kavēta gaisa kustība.
Ko norāda COP vērtība?
Siltuma lietderības koeficients COP (angl. coefficient of performance) raksturo siltumsūkņa efektivitāti, rāda izmantojamās elektroenerģijas un lietderīgās enerģijas jeb siltumenerģijas izvada attiecību: ar āra temperatūru 7 °C un iekštelpu temperatūru 20 °C. Jo lielāka ir siltuma faktora vērtība, jo augstāka ir efektivitāte.
Vai man ir jāveic siltumsūkņa apkope?
Tā kā putekļu daļiņas un plūksnas uzkrājas siltumsūkņa filtros, filtri ir periodiski jātīra. Ieteicams 1-2 reizes mēnesī izņemt filtrus no gaisa siltumsūkņa iekšējā bloka un iztīrīt ar putekļsūcēju.
Tomēr gaisa siltumsūknī var palikt ledus daļiņas. Tās var izraisīt baktēriju augšanu un kavēt gaisa plūsmu. Siltumsūknis zaudē vidēji 20-30 % savas jaudas pēc 18 mēnešiem, tādēļ ir svarīgi pirmo tehnisko apkopi veikt ne vēlāk, kā 18 mēnešus pēc uzstādīšanas.
Vai es saņemšu uzstādīšanas materiālus, ja iegādāšos tikai siltumsūkni bez uzstādīšanas?
Iegādājoties tikai gaisa siltumsūkni, jūs uzstādīšanas materiālus nesaņemsiet. Uzstādīšanas materiālus piegādā uzstādītājs atbilstoši uzstādīšanas specifikai.
Kas ir sezonālais siltumsūkņa lietderības koeficients jeb SCOP?
Jo lielāks ir siltumsūkņa lietderības faktors, jo efektīvāks ir siltumsūknis. SCOP parāda, cik reižu vairāk siltumenerģijas dod iekārta, salīdzinājumā ar patērēto elektroenerģiju visā apkures periodā.